Co jste o výšivkách možná nevěděli

31.12.2023

Výšivky nejsou v podstatě nic jiného, než trocha nitě poskládaná do určitého tvaru, potažmo směru.

Každá výšivka, aby vypadala hezky, se musí z obrázku naprogramovat. Samotné programování občas usnadní například křivky či PDF formát, ale z vlastní zkušenosti vím, že ne vždy je toto automatické programování ve výsledku hezké.

Jak se říká, když dva dělají totéž, není to totéž. Na programování musí mít člověk určitý cit. Samozřejmě někdo si na detaily úplně nepotrpí. Já jsem ale proslulá svým perfekcionismem a vždy se snažím o co nejlepší provedení.

Jak už víme, výšivky se musí naprogramovat. Kdysi mi psala jedna udivená slečna, že si myslela, že vyšívací stroj funguje jako kopírka. Bylo by to krásné, ale bohužel to takto zatím nefunguje. Na úpravu obrázků do podoby výšivky existují různé programy. Já osobně jsem v minulosti programovala v PE-Design Plus 2 a dnes mám na PC program Era Stitch. Výhodou druhého programu je to, že dokáže ukládat práci do různých formátů. Každý vyšívací stroj má totiž své formáty, které je schopen přečíst a jiné nikoliv. Brother má například formát .PES, Tajima má .TBF atd. 

Příprava samotného programu tedy zabere určitý čas. Tento se dá zkrátit díky formátům, které je program schopen sám přechroustat, ale někdy se programují obrázky steh po stehu. V obou případech je potom potřeba upravit směr stehu, vzor stehu a také se volí hustota dle konkrétního textilu + podstehování. Tohle už je malinko vyšší dívčí a záleží na citu a zkušenostech. Každá výšivka totiž potřebuje to své.

Na bavlněná trika se například nesmí dát moc velká hustota, jinak má materiál tendenci se kroutit, ať už dám jako spodní materiál cokoliv. Naopak 3D výšivka potřebuje hustotu o mnoho vyšší, aby prosekala vrstvu materiálu, který udělá tento efekt a výšivka byla hezká. 

A když už budeme mít zmáknutou techniku programování, začíná ten správný chaos s výšivkovými papíry. 😊 Opět co výšivka, to vlastní potřeby. Hold je to jako se vším. Dej tomu péči a bude to vypadat skvěle. Pokud se to odflákne, výsledek nikdy dokonalý nebude.